GNU hello 2.6.90 - en to th translation catalogue (28 entries)

en: %s: extra operand: %s
th: %s: ตัวถูกดำเนินการมากเกินไป: %s

en: Try `%s --help' for more information.
th: ลองใช้ '%s --help' เพื่อแสดงข้อมูลมากขึ้น.

en: hello, world
th: สวัสดี, ชาวโลก

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
th: +-----------------+
    | สวัสดี, ชาวโลก! |
    +-----------------+

en: Hello, world!
th: สวัสดี, ชาวโลก!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
th: การใช้งาน: %s [ตัวเลือก]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
th: พิมพ์คำทักทายรูปแบบเป็นมิตร, สามารถปรับแต่งได้ .

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
th:   -h, --help         แสดงข้อความช่วยเหลือนี้แล้วออกจากโปรแกรม
      -v, --version      แสดงข้อมูลรุ่นแล้วออกจากโปรแกรม

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
th:   -t, --traditional       ใช้รูปแบบคำทักทายแบบดั้งเดิม
      -n, --next-generation   ใช้รูปแบบคำทักทายแบบรุ่นใหม่
      -g, --greeting=ข้อความ   ใช้ 'ข้อความ' เป็นข้อความในการทักทาย

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
th: รายงานบั๊กไปยัง: <%s>

en: Report %s bugs to: %s
th: รายงานบั๊ก %s ไปที่: %s

en: %s home page: <%s>
th: %s หน้าเว็บหลัก: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
th: %s หน้าเว็บหลัก: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
th: ความช่วยเหลือทั่วไปในการใช้ซอฟต์แวร์ GNU : <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
th: สงวนสิขสิทธิ์ (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    สัญญาอนุญาต GPLv3: GNU GPL รุ่น 3 หรือใหม่กว่า <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>
    นี่เป็นซอฟต์แวร์เสรี: คุณมีอิสระในการปรับเปลี่ยนและการส่งต่อมัน.
    มีการไม่รับประกัน, จากขอบเขตที่อนุญาตโดยกฎหมาย.

en: Unknown system error
th: เกิดความผิดพลาดของระบบที่ไม่รู้จักขึ้น

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
th: %s: ตัวเลือก '--%s' ไม่อนุญาตให้มีอาร์กิวเมนต์

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
th: %s: ตัวเลือก '%c%s' ไม่อนุญาตให้มีอาร์กิวเมนต์

en: %s: option '--%s' requires an argument
th: %s: ตัวเลือก '--%s' จำเป็นต้องมีอาร์กิวเมนต์

en: %s: unrecognized option '--%s'
th: %s:  ไม่สามารถจดจำตัวเลือก `--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
th: %s: ไม่สามารถจดจำตัวเลือก '%c%s' ได้

en: %s: invalid option -- '%c'
th: %s: ตัวเลือกไม่ถูกต้อง -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
th: %s: ตัวเลือกที่ต้องการอาร์กิวเมนต์หนึ่งตัว -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
th: %s: ตัวเลือก '-W %s' กำกวมไม่ชัดเจน

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
th: %s: ตัวเลือก '-W %s' ไม่อนุญาตให้มีอาร์กิวเมนต์

en: %s: option '-W %s' requires an argument
th: %s: ตัวเลือก '-W %s' จำเป็นต้องมีอาร์กิวเมนต์

en: write error
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเขียน

en: memory exhausted
th: หน่วยความจำถูกใช้จนหมดแล้ว
