hello 2.6.90 - en to sk translation catalogue (30 entries)

en: %s: extra operand: %s
sk: %s: operand navyše: %s

en: Try `%s --help' for more information.
sk: Skúste `%s --help' pre viac informácií.

en: hello, world
sk: ahoj, svet

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
sk: +-------------+
    | Ahoj, svet! |
    +-------------+

en: Hello, world!
sk: Ahoj, svet!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
sk: Vytlačiť priateľský, nastaviteľný pozdrav.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
sk:   -h, --help          zobraziť túto pomoc a skončiť
      -v, --version       zobraziť informácie o verzii a skončiť

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
sk:   -t, --traditional       použiť tradičný formát pozdravu
      -n, --next-generation   použiť formát pozdravu ďalšej generácie
      -g, --greeting=TEXT     použiť TEXT ako správu pozdravu

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
sk: Chyby hláste na: %s (po anglicky)
    Komentáre k slovenskému prekladu zasielajte na: sk-i18n@lists.linux.sk

en: Report %s bugs to: %s
sk: Chyby v %s hláste na: %s (po anglicky)

en: %s home page: <%s>
sk: Domovská stránka %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
sk: Domovská stránka %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
sk: Všeobecný návod na používanie softvéru GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sk: Autorské práva © %s Free Software Foundation, Inc.
    Licencia GPLv3+: GNU GPL verzia 3 alebo novšia <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Toto je slobodný softvér: môžete ho slobodne meniť a ďalej šíriť.
    Neposkytuje sa ŽIADNA ZÁRUKA v rozsahu povolenom zákonmi.

en: Unknown system error
sk: Neznáma systémová chyba

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sk: %s: voľba '--%s' nepovoľuje argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sk: %s: voľba '%c%s' nepovoľuje argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
sk: %s: voľba '--%s' vyžaduje argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
sk: %s: neznáma voľba '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sk: %s: neznáma voľba '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
sk: %s: neplatná voľba -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sk: %s: voľba vyžaduje argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sk: %s: voľba '-W %s' je nejasná

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sk: %s: voľba '-W %s' nepovoľuje argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sk: %s: voľba '-W %s' vyžaduje argument

en: write error
sk: chyba zápisu

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sk: „

en: '
sk: “

en: memory exhausted
sk: vyčerpaná pamäť
