GNU hello 1.3.37 - en to nn translation catalogue (5 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
nn: Prøv «%s --help» for meir informasjon.

en: hello, world
nn: hei, verda

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
nn: +---------------+
    |  Hei, verda!  |
    +---------------+

en: Hello, world!
nn: Hei, verda!

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
nn:   -h, --help          vis denne hjelpeteksten og avslutt
      -v, --version       vis programversjon og avslutt
